)
۰
(
توصیه به دیگران
متن خبر
نظرات کاربران 13
تاریخ انتشار : ۱۳۸۹/۳/۴
کد مطلب : 585
شروع ساخت باغ‌شهر مسكونی در حومه تهران
عملیات اولیه برای احداث سه مجموعه «باغ‌شهر مسكونی» در اطراف تهران آغاز شد. رییس سازمان مسكن استان تهران با بیان اینكه، براساس مكان‌یابی انجام شده، باغ‌شهر‌های تهران به ترتیب در لتیان، تجرك و بومهن ساخته می‌شوند، گفت: زمین‌های در اختیار دولت بعد از پایان عملیات آماده‌سازی –كه هم‌اكنون در حال انجام است- به صورت مزایده‌ای و در قالب قطعات 1000 و 2000 متری به متقاضیان سرمایه‌گذار فروخته خواهد شد.
شروع ساخت باغ‌شهر مسكونی در حومه تهران
از اول طرح احداث باغ‌شهر در تهران بعد از دو سال تاخیر، اجرایی شد. رییس سازمان مسكن و شهرسازی استان تهران با بیان اینكه مطالعه برای مكان‌یابی باغ‌شهر‌ها به پایان رسیده است، به دنیای‌اقتصاد گفت: هم‌اكنون عملیات آماده‌سازی زمین‌ در لتیان، تجرك و بومهن برای ایجاد مجموعه‌ای از باغ‌شهرهای مسكونی در حال انجام است.

بیش از 1500 هكتار زمین در اختیار دولت در این سه منطقه اطراف تهران بعد از پایان آماده‌سازی به‌صورت مزایده‌ای در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد تا در قطعات 500 تا 1000 متری تركیبی از ویلا و باغ در آنها احداث شود. سهم ویلا از كل باغ حدود 10 درصد مساحت زمین واگذار شده خواهد بود.

ابوالفضل مشكینی درباره جزئیات باغ‌شهر در تهران گفت: اخیرا بعد از پایان مطالعه‌ای كه برای مكان‌یابی باغ‌شهر در حاشیه تهران انجام شد، مقرر شد برای فاز اول، در سه نقطه از شرق تهران، دولت نسبت به واگذاری زمین‌های در اختیار برای احداث باغ‌شهر و باغستان اقدام كند.

وی افزود: در این سه منطقه هم‌اكنون توسط بنیاد مسكن عملیات آماده‌سازی زمین‌ها در حال انجام است كه با اتمام آن، زمین‌ها به صورت مزایده و با اعلام قیمت پایه به متقاضیان سرمایه‌گذار فروخته خواهد شد.

رییس سازمان مسكن استان تهران تصریح كرد: كل زمین‌های واگذار شده برای باغ‌شهر در این سه منطقه بین 500 تا 800 هكتار مساحت دارد. این زمین‌ها در قطعات 1000 متری تا 2000 متری بسته به نوع سرمایه‌گذاری كه متقاضی می‌خواهد انجام دهد فروخته می‌شود، به‌طوری‌كه سطح اشغال حدود 5/7 درصد برآورد خواهد شد.

مشكینی همچنین گفت: از آنجا كه متولی اراضی دولتی بنیاد مسكن است، عملیات آماده‌سازی زمین‌هایی كه برای باغ‌شهر اختصاص داده شده به بنیاد سپرده شده است.

این مقام وابسته به وزارت مسكن در ادامه  از شروع عملیات احداث باغ‌شهر در سایر استان‌های كشور نیز خبر داد و تصریح كرد: در تهران هنوز بخش خصوصی برای احداث باغ‌شهر نتوانسته مجوز بگیرد.

طرح باغ‌شهر به سال‌ 87 زمانی كه دولت از طریق طرح‌های متنوع برای كنترل روند روبه رشد قیمت مسكن تلاش می‌كرد، برمی‌گردد. شورای عالی مسكن مصوب كرد در 30 استان كشور دولت به منظور ساماندهی بازار مسكن در خارج از كلان‌شهرها باغ و بوستان به متقاضیان واگذار كند.
در مرحله نخست این طرح مقرر شده بود 24 هزار هكتار از زمین‌های دولتی برای احداث باغ‌شهر اختصاص پیدا كند كه از این رقم، 3 هزار هكتار سهم شهر تهران است.

براین اساس، متقاضیان سرمایه‌گذار می‌توانند با تملك هر هزار تا 10 هزار متر مربع زمین از اراضی طبیعی، داخل آنها بین 100 تا 500 متر مربع ویلای مسكونی احداث كنند.
مالك زمین كه به نوعی مالك باغ‌شهر محسوب می‌شود وظیفه نگهداری از باغ را نیز خواهد داشت.

هرچند دو سال پیش كه موضوع ایجاد باغ‌شهر در دولت مطرح شد، عده‌ای هدف از طرح آن را جذب نقدینگی سرگردان از بازار مسكن و تزریق به بازار محدود باغ‌شهر عنوان كردند، اما در حال حاضر به نظر می‌رسد نگرانی از بابت افزایش احتمالی قیمت مسكن وجود ندارد.

پیش‌از این تصور می‌شد با آغاز فروش مزایده‌ای زمین‌های دولتی در حاشیه شهرها برای احداث باغ‌های مسكونی متراژ بالا، سرمایه‌دارهایی كه از طریق سوداگری در بازار مسكن باعث افزایش قیمت می‌شوند از این بازار به حاشیه شهرها مهاجرت كنند.

این در حالی است كه برخی مسوولان در حوزه مسكن معتقدند ایجاد باغ‌شهر در اطراف تهران به نوعی باعث حفظ فضای سبز موجود در اطراف شهر و همچنین جلوگیری از اعمال سوءاستفاده‌های وسیع و تصرف اراضی دولتی خواهد شد. ضمن اینكه از پدیده زمین‌خواری جلوگیری خواهد كرد.

طی همین گزارش ، تاكنون مناطقی همچون لتیان، بومهن و تجرك به عنوان مكان‌های قطعی برای احداث باغ‌شهر در تهران اعلام شده است، اما گفته می‌شود در مناطق دیگری نظیر لواسان و دماوند نیز گزینه‌ ایجاد باغ‌شهر وجود دارد.

مبنای مطالعه مكان‌یابی باغ‌شهرها در تهران، مستعد بودن زمین‌ها برای ایجاد باغ‌شهر و داشتن قابلیت توسعه فضای سبز بر روی آنهاست.

جمعیت تهران یكجا سبك می‌شود
رییس سازمان مسكن و شهرسازی استان تهران در بخش دیگری از گفت‌وگو با دنیای‌اقتصاد با اشاره به طرح خروج جمعیت از تهران تصریح كرد: برنامه دولت سبك‌سازی یكباره -به جای تدریجی- جمعیت تهران است.

ابوالفضل مشكینی در توضیح بیشتر افزود: پیش‌از این برای كاهش جمعیت تهران اینطور برنامه‌ریزی شده بود كه ابتدا 250 هزار شغل از پایتخت منتقل شود. اما الان به گونه‌ای هدفگذاری شده كه در یك مرحله به اندازه‌ای كه تهران ظرفیت سكونت دارد، جمعیت اضافی از پایتخت به شهرهای دیگر نقل مكان كند.

وی همچنین درباره مطالعاتی كه در گذشته برای انتقال پایتخت انجام شده، گفت: انتقال پایتخت از تهران را مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب كرده است، اما در كنار آن، هم‌اكنون دولت برنامه كم‌كردن جمعیت تهران را در دستور كار قرار داده است.
وی افزود: پیش‌از این وزارت مسكن متولی مكان‌یابی برای شكل‌گیری پایتخت جدید بود كه تا جایی كه بنده خبر دارم، هنوز اقدامی در این باره انجام نشده است.
 
حسین
۱۳۸۹-۰۳-۱۱ ۱۲:۰۳:۳۵
این طرح رو اولین بار آقای حائری شیرازی در شیراز مطرح و اجرا کرد...حدود دو سه سال پیش هم هیئت دولت در سفر دور اول به فارس این طرح رو شناخت و برای اجرا در تهران الگوبرداری کرد...همین الان در مناطق دشت کوه, سیاخ دارنگون, صدرا, دالین و ... در اطراف شیراز باغ شهرهای مختلفی وجود داره که قدمت اونا شاید به بیش از 10 سال هم برسه...البته امروز مسئولان استان به این نتیجه رسیدن که اجرای این طرح ها موجب پایین رفتن سطح آب های زیرزمین از طرفی و دلالی زمین و زمین خواری از طرف دیگر شده...

به هر حال این طرح, این گونه که شما بیان کردید و گفتید قرار در سایر استان ها بعد از تهران اجرا بشه نیست...خود تهران قرار این طرح رو بعد از شیراز اجرا کنه...خوبه از پروژه های سایر شهر ها هم خبر داشته باشید تا هراتفاقی رو منحصر به تهران نکنید... (48)
 
mehdi
۱۳۸۹-۱۲-۱۵ ۱۴:۲۱:۱۴
چرا اين طرح در شهرهاي ديگر اجرا نمي شود. (694)
 
ارام
۱۳۸۹-۱۲-۱۸ ۱۴:۱۹:۳۲
چون در اکثر موارد تصمیمات در گروههای بسته و منحصر به افراد نه به تخصص ها گرفته می شود ،هر روز یک نظر که غالبا کارشناسی نشده است مطرح می گردد . در خصوص این نمونه هم که رهبری دیروز دستور توقف آن را دادند. (719)
 
حسین
۱۳۹۰-۰۱-۰۲ ۲۱:۱۳:۲۷
در تمام شهر هاید دنیا ویلا سازی انجام می شود . یک ایرانی احنیاجی به بلند مرتبه سازی ندارد . چرا باید با این طرح مخالفت کرد ؟ آیا برج سازی در تهران بر روی گسلهای فعال زلزله کار درستی است ؟
این همه مشلات مانند ترافیک - فاضلاب - آلودگی و.... در تهران از چی ناشی می شود . سیدنی استرالیا با 1.5 میلیون جمعیت وسعت 5 برابر تهران دارد !!! (803)
 
عماد
۱۳۹۰-۰۱-۰۳ ۱۴:۵۹:۱۰
من نمیدانم شهرداری می تواند در منطقه 22 که بر روی گسل زلزله است مجوز برج سازی بدهد ولی با احداث باغ شهر در جنوب و جنوب غرب تهران مخالفت می کند . این را بدانید این جا ژاپن نیست که کمبود زمین با شد . یک ایرانی احتیاج به بلند مرتبه سازی ندارد !!!

طرح باغ شهر بسیار طرح عالی است . یک ابرانی احتیاجی به بلند مرتبه سازی ندارد . باید هر ایرانی صاحب باغچه سبزی – گاراژ- انباری – و محل بازی کودک باشد . چرا با برج سازی در تهران مشکلات ایجاد می کنید و با صرف هزینه های گزاف دنبال راه چاره هستید . مشکلاتی مانند ترافیک – فاضلاب – برق – استرس – بیماری قلبی – آلودگی هوا و….. به چه علت شهرداری تهران با طرح باغ شهر مخالف است . آیا ترس از ارزان شدن آپارتمان در تهران دارد و یا ……

(805)
 
فرهنگ
۱۳۹۰-۰۱-۰۴ ۲۲:۱۰:۲۴
باغ شهر و ویلا سازی بهترین راه کاهش قیمت مسکن است . ما حتی می توانیم از خانه های پیش ساخته که قیمت هر متر مربع آنها از 80 تا 220 دلار است. استفاده کنیم . مسکن دیگر کالا سرمایه ای نیست مانند تمام دنیا مسکن کالا مصرفی است.
ما در ایران بزرگ زندگی می کنیم و به اندازه کافی زمین در اختیار داریم تا هر جای آن را آباد کنیم .
و جمعبت را در شهر ها متمرکز نکنیم . (809)
 
از فرنگ برگشته .
۱۳۹۰-۰۱-۰۴ ۲۳:۴۷:۰۲
در اغلب کشور های دنیا مردم در اتو کاروان متحرک که دریک زمین از قبل آماده شده زندگی می کنند.
مثلا بک زمین به وسعت 20000 متر مربع را خیابان کشی می کنند و انشعاب آب - و برق به هر خیابان می دهند و با گرفتن مبلغ بسیار ناچیزی اجازه پارک اتو کاروان را می دهند . که بعضی ها سال ها در یک مکان اقامت می کنند.
این کار باعث می شود هزینه مسکن بسیار بسیار پایین بیاید .
در این نوع زمین ها فروشگاه - رستوران- مکان ورزشی - مدرسه - و حتی مکان های برای جشن شهرداری احداث می کند . (811)
 
مسعود
۱۳۹۰-۰۱-۰۵ ۱۱:۰۷:۱۰
فلاکت ژاپن درس بزرگی برای ما است . نباید دور شهرها حریم بکشیم و انسان ها مجبور به تمرکز در یک محل بکنیم .
اگر در تهران زلزله ژاپن رخ دهد خودتان فکر کنید نتیجه چیست .
آیا بهتر نیست جمعیت را بصورت اجباری در یک محل ساکن نکینم ؟! (812)
 
حق شناس
۱۳۹۰-۰۱-۰۵ ۱۸:۵۸:۳۷
به نظر من ما باید مردم را آزاد بگذاریم که باغ شهر را انتخاب می کنند یا زندگی در آپارتمان . ما نمی توانیم مردم را در یک دایره محصور بکنیم . (815)
 
م.ا
۱۳۹۰-۰۲-۲۹ ۱۸:۱۸:۵۹
اجرای یک نظریه شکست خورده ابتدای قرن بیستمی حماقت محضه!!! (1188)
 
زرنانی
۱۳۹۰-۰۳-۱۹ ۲۲:۰۹:۰۲
منظقه زرنان واقع در فرمانداری قدس محل مناسبی برای باغ شهر است .3000 هکتار اراضی بایر دارد. (1367)
 
حسینی راد.
۱۳۹۰-۰۳-۲۰ ۰۹:۳۸:۳۷
با سلام . من هم با نبدیل منطقه زرنان واقع در جنوب غربی تهران برای باغ شهر موافق هستم زیرا زمبن های خاکی و بایر تبدیل به منطقه سرسبز و قابل استفاده خواهد شد . (1371)
 
م حيدري
۱۳۹۱-۰۹-۱۳ ۰۵:۴۴:۰۴
با سلام . دوستم حسين از شيراز راست ميگفت باغ شهري در شيراز آغاز شد خدا كنه در بوشهر هم مسئولين به اين فكر باشند (6675)
 
کلمات کلیدی : مسکن + باغ شهر
شروع ساخت باغ‌شهر مسكونی در حومه تهران
تعداد نظرات ارسالی : ۱۳
غیر قابل انتشار : ۰
نظرات انتشار یافته : ۱۳
 
حسین
۱۳۸۹-۰۳-۱۱ ۱۲:۰۳:۳۵
این طرح رو اولین بار آقای حائری شیرازی در شیراز مطرح و اجرا کرد...حدود دو سه سال پیش هم هیئت دولت در سفر دور اول به فارس این طرح رو شناخت و برای اجرا در تهران الگوبرداری کرد...همین الان در مناطق دشت کوه, سیاخ دارنگون, صدرا, دالین و ... در اطراف شیراز باغ شهرهای مختلفی وجود داره که قدمت اونا شاید به بیش از 10 سال هم برسه...البته امروز مسئولان استان به این نتیجه رسیدن که اجرای این طرح ها موجب پایین رفتن سطح آب های زیرزمین از طرفی و دلالی زمین و زمین خواری از طرف دیگر شده...

به هر حال این طرح, این گونه که شما بیان کردید و گفتید قرار در سایر استان ها بعد از تهران اجرا بشه نیست...خود تهران قرار این طرح رو بعد از شیراز اجرا کنه...خوبه از پروژه های سایر شهر ها هم خبر داشته باشید تا هراتفاقی رو منحصر به تهران نکنید... (48)
 
mehdi
۱۳۸۹-۱۲-۱۵ ۱۴:۲۱:۱۴
چرا اين طرح در شهرهاي ديگر اجرا نمي شود. (694)
 
ارام
۱۳۸۹-۱۲-۱۸ ۱۴:۱۹:۳۲
چون در اکثر موارد تصمیمات در گروههای بسته و منحصر به افراد نه به تخصص ها گرفته می شود ،هر روز یک نظر که غالبا کارشناسی نشده است مطرح می گردد . در خصوص این نمونه هم که رهبری دیروز دستور توقف آن را دادند. (719)
 
حسین
۱۳۹۰-۰۱-۰۲ ۲۱:۱۳:۲۷
در تمام شهر هاید دنیا ویلا سازی انجام می شود . یک ایرانی احنیاجی به بلند مرتبه سازی ندارد . چرا باید با این طرح مخالفت کرد ؟ آیا برج سازی در تهران بر روی گسلهای فعال زلزله کار درستی است ؟
این همه مشلات مانند ترافیک - فاضلاب - آلودگی و.... در تهران از چی ناشی می شود . سیدنی استرالیا با 1.5 میلیون جمعیت وسعت 5 برابر تهران دارد !!! (803)
 
عماد
۱۳۹۰-۰۱-۰۳ ۱۴:۵۹:۱۰
من نمیدانم شهرداری می تواند در منطقه 22 که بر روی گسل زلزله است مجوز برج سازی بدهد ولی با احداث باغ شهر در جنوب و جنوب غرب تهران مخالفت می کند . این را بدانید این جا ژاپن نیست که کمبود زمین با شد . یک ایرانی احتیاج به بلند مرتبه سازی ندارد !!!

طرح باغ شهر بسیار طرح عالی است . یک ابرانی احتیاجی به بلند مرتبه سازی ندارد . باید هر ایرانی صاحب باغچه سبزی – گاراژ- انباری – و محل بازی کودک باشد . چرا با برج سازی در تهران مشکلات ایجاد می کنید و با صرف هزینه های گزاف دنبال راه چاره هستید . مشکلاتی مانند ترافیک – فاضلاب – برق – استرس – بیماری قلبی – آلودگی هوا و….. به چه علت شهرداری تهران با طرح باغ شهر مخالف است . آیا ترس از ارزان شدن آپارتمان در تهران دارد و یا ……

(805)
 
فرهنگ
۱۳۹۰-۰۱-۰۴ ۲۲:۱۰:۲۴
باغ شهر و ویلا سازی بهترین راه کاهش قیمت مسکن است . ما حتی می توانیم از خانه های پیش ساخته که قیمت هر متر مربع آنها از 80 تا 220 دلار است. استفاده کنیم . مسکن دیگر کالا سرمایه ای نیست مانند تمام دنیا مسکن کالا مصرفی است.
ما در ایران بزرگ زندگی می کنیم و به اندازه کافی زمین در اختیار داریم تا هر جای آن را آباد کنیم .
و جمعبت را در شهر ها متمرکز نکنیم . (809)
 
از فرنگ برگشته .
۱۳۹۰-۰۱-۰۴ ۲۳:۴۷:۰۲
در اغلب کشور های دنیا مردم در اتو کاروان متحرک که دریک زمین از قبل آماده شده زندگی می کنند.
مثلا بک زمین به وسعت 20000 متر مربع را خیابان کشی می کنند و انشعاب آب - و برق به هر خیابان می دهند و با گرفتن مبلغ بسیار ناچیزی اجازه پارک اتو کاروان را می دهند . که بعضی ها سال ها در یک مکان اقامت می کنند.
این کار باعث می شود هزینه مسکن بسیار بسیار پایین بیاید .
در این نوع زمین ها فروشگاه - رستوران- مکان ورزشی - مدرسه - و حتی مکان های برای جشن شهرداری احداث می کند . (811)
 
مسعود
۱۳۹۰-۰۱-۰۵ ۱۱:۰۷:۱۰
فلاکت ژاپن درس بزرگی برای ما است . نباید دور شهرها حریم بکشیم و انسان ها مجبور به تمرکز در یک محل بکنیم .
اگر در تهران زلزله ژاپن رخ دهد خودتان فکر کنید نتیجه چیست .
آیا بهتر نیست جمعیت را بصورت اجباری در یک محل ساکن نکینم ؟! (812)
 
حق شناس
۱۳۹۰-۰۱-۰۵ ۱۸:۵۸:۳۷
به نظر من ما باید مردم را آزاد بگذاریم که باغ شهر را انتخاب می کنند یا زندگی در آپارتمان . ما نمی توانیم مردم را در یک دایره محصور بکنیم . (815)
 
م.ا
۱۳۹۰-۰۲-۲۹ ۱۸:۱۸:۵۹
اجرای یک نظریه شکست خورده ابتدای قرن بیستمی حماقت محضه!!! (1188)
 
زرنانی
۱۳۹۰-۰۳-۱۹ ۲۲:۰۹:۰۲
منظقه زرنان واقع در فرمانداری قدس محل مناسبی برای باغ شهر است .3000 هکتار اراضی بایر دارد. (1367)
 
حسینی راد.
۱۳۹۰-۰۳-۲۰ ۰۹:۳۸:۳۷
با سلام . من هم با نبدیل منطقه زرنان واقع در جنوب غربی تهران برای باغ شهر موافق هستم زیرا زمبن های خاکی و بایر تبدیل به منطقه سرسبز و قابل استفاده خواهد شد . (1371)
 
م حيدري
۱۳۹۱-۰۹-۱۳ ۰۵:۴۴:۰۴
با سلام . دوستم حسين از شيراز راست ميگفت باغ شهري در شيراز آغاز شد خدا كنه در بوشهر هم مسئولين به اين فكر باشند (6675)
 
معماری نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمییابند.
توصيه مي شود به جاي ارسال كامنت هايي مشابه با نظرات منتشر شده ، از مثبت و منفی استفاده فرماييد.
 
 
مشاهده بخش نظرات 13
Share/Save/Bookmark
 
 
 
 
 
 
 

اخبار سازمان ها و موسسات

اخبار شرکت ها

اخبار آموزشگاه ها

اخبار نشریات

اخبار انجمن ها

پژوهشکده ها و مراکز علمی

کارگاه ها و دوره های آموزشی

همایش ، کنفرانس و کنگره ها